online překladač zdarma

 • Úvod
 • Blog
 • Skype Překladač: Vše, co o něm potřebujete vědět v roce 2020

Skype Překladač: Vše, co o něm potřebujete vědět v roce 2020

Obsah článku

Skype Překladač, Skype Translate

Co je to Skype Překladač?

Skype určitě každý z vás zná. Jedná se o platformu, kde můžete zdarma komunikovat s pomocí web kamery a mikrofonu. Stejně jako Facebook si na ní můžete přidávat kontakty a dopisovat si. Dá se tedy říct, že doslova boří hranice mezi jednotlivými státy a kontinenty. I přesto stále existují jazykové bariéry. A s těmi se snaží bojovat právě integrovaný překladač.

Skype Překladač nabízí lokalizaci mluveného slova v reálném čase. Je postaven na strojovém učení a neuronových sítí. Využívá tedy nejnovějšího způsobu překladu, který je v porovnání s těmi staršími poměrně přesný. Hlas vašeho konverzačního partnera vám přeloží v podobě textu.

Většina společností se stále soustředí na textový překlad. A Skype Překladač není výjimkou. Hlasový překlad je v tuto chvíli dostupný pouze v deseti jazycích:

 • angličtiny,
 • španělština,
 • francouzština,
 • němčina,
 • čínština,
 • italština,
 • portugalština,
 • brazilská portugalština,
 • arabština,
 • ruština.

Pokud si budete s cizincem dopisovat, můžete využít mnohem větší základny jazyků. Textový překladač totiž staví na Microsoft Překladači, který v tuto chvíli podporuje více než 60 jazyků. A to včetně češtiny a slovenštiny.

Možnosti Skype Překladače

Skype Překladač překladač nabízí dvě základní funkce:

 • IM – Instant Messaging – textový překlad zpráv,
 • překlad hlasu.

Jak fungují? Dají se použít ke kvalitnímu dorozumívání s cizinci? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Textový překlad (IM – Instant Messaging)

Bez výčitek můžeme říct, že textový překlad funguje mnohem lépe než ten hlasový. Staví totiž na základech klasického Microsoft Překladače. Nabízí tedy překlad mezi více než 60 dostupnými jazyky. Nechybí mezi nimi ani ten český nebo slovenský.

Od textového překladu tedy můžete očekávat stejnou kvalitu jako od Microsoft Překladače. Ten sice nepropadá, ale lidskému překladateli se rozhodně nevyrovná. Největší problémy mu dělají technické termíny. Stejně jako většina strojových překladačů mu dělají vrásky na tváři i idiomy (např. „ztratit hlavu“, „nechat na holičkách“, atd.).

Pochválit ale musíme rychlost. Překlad dostanete doslova lusknutím prstu. Stačí napsat zprávu a vzápětí s jejím odesláním uvidíte i její lokalizovanou verzi. Skvělá je i možnost zobrazení originálního textu. Zejména pokud máte základy daného jazyka, nebo se jej snažíte naučit.

Skype Překladač, Skype Translate, Skype konverzace

Hlasový překlad

Hlasový překlad se od roku 2015 výrazně zlepšil. Čekání na lokalizaci není ani zdaleka tak dlouhé jako před čtyřmi roky. Stále sice musíte čekat, než se vám překlad zobrazí, jedná se ale o jednotky sekund. Mnohem více problémů nám ale dělalo rozpoznávání jednotlivých slov.

Je vidět, že hlasový překlad je teprve v plenkách. Překladač má totiž v některých částech konverzace problémy rozpoznat některá slova. Kvůli těmto problémům tak často dostanete překlad, který není přesný. Mnohdy ani nedává smysl. Na tyto problémy narazí zejména studenti a ti, kteří nejsou rodilí mluvčí daného jazyka.

Hlasový překlad v tuto chvíli podporuje jen deset jazyků. Čeština se mezi nimi zatím nenachází. Podle nedávného prohlášení Microsoftu je ale možné, že mezi ně brzy přibude. Bořit jazykové bariéry mezi členskými státy Evropské unie se bez češtiny podaří jen stěží.

Jak začít používat Skype Překladač

Pokud se chystáte na konverzaci s cizincem a ovládáte jeden z výše zmiňovaných jazyků, pak postupujte podle následujících bodů. Poradíme vám v nich, jak nastavit překlad v reálném čase.

 1. V sekci Chaty (v levé části aplikace) klikněte pravým tlačítkem na požadovaný kontakt a klikněte na možnost Zobrazit profil. Případně chat rozklikněte a poté klikněte na nadpis chatu (zpravidla jméno nebo přezdívka konverzačního partnera).
 2. Klikněte na možnost Odeslat žádost o překlad (Send translation request).
 3. Vašemu konverzačnímu partnerovi bude odeslána žádost. Jakmile ji přijme, budete moct pokračovat.
 4. Jakmile začnete konverzovat, začnou se objevovat pouze přeložené zprávy. Pokud si chcete zobrazit ty originální, klikněte na možnost Zobrazit původní zprávu (Show original message).

Bezpečnostní rizika

Stejně jako u všech služeb zdarma, i tady existují určitá bezpečnostní rizika. Pokud jste četli naše předchozí články, určitě jste si všimli, že nedoporučujeme vkládat do překladačů osobní informace a data. I když by je ze zákona provozovatel neměl zneužít, může dojít k jejich úniku z důvodu bezpečnostní chyby. Nic takového se sice Skype Překladači nestalo, i přesto má za sebou jednu nepříjemnou kauzu.

V loňském roce obletěla internet zpráva, že Skype Překladač používá ke zlepšení překladů lidské překladatele. Překladatele, kteří upravují provedené překlady poslechem úryvků reálných konverzací. Před použitím služby sice odsouhlasíte, že veškeré informace mohou být analyzovány, nikde však nebylo uvedeno, jestli analýzu bude provádět člověk, nebo stroj.

Jelikož se jedná pouze o úryvky konverzací, nemělo by dojít k úniku citlivých dat. Ke zlepšení kvality služeb jsou navíc některé razantnější kroky potřebné. Jestliže máte strach, že by část vaší konverzaci mohl odposlouchávat někdo z Microsoftu, pak raději sáhněte po jiné službě.