Nejlepší překladače pro iPhone a iPad v roce 2019

iTranslate Překladač

Hodnocení na App Store: 4,6 z 5 (292,6 tisíc hodnocení)

Dostupné na: iOS (iPhone, iPad, Apple Watch)

Počet jazyků: 100+ (včetně češtiny)

Cena: Zdarma (verze zdarma) | 39,99 $ ročně (PRO verze)

Tohoto kapesního pomocníka využijete nejen při překladu jednoduchých spojení, ale i složitých vět. iTranslate totiž nabízí kvalitní překlad mezi více než 100 jazyky, slovník a řadu dalších funkcí, které jsou dostupné napříč všemi zařízeními s operačním systémem iOS. iTranslate Translator je dodáván v bezplatné a placené verzi.

Klíčové vlastnosti

 • Kvalita textového překladu
 • Přečtení fráze mužským i ženským hlasem
 • Řada důležitých funkcí dostupná pouze v PRO verzi

Bezplatná verze

Nemusíte platit ani korunu a dostanete rozsáhlý soubor funkcí. Hlavním tahákem je zejména textový překlad. Mezi stovkou jazyků, s nimiž si překladač dokáže poradit, nalezneme i češtinu nebo slovenštinu. U obou z nich navíc můžete využít přehrání zadaných/přeložených frází, tzv. Text-To-Speech, jenž je podporován zhruba u poloviny jazyků. Často překládané fráze si uložíte do knihy frází (phrasebook), odkud je v případě potřeby jednoduše vytáhnete a znovu použijete.

Co ještě nabízí bezplatná verze?

 • Přepínání mezi dialekty
 • Slovníky s návrhy dalších slov a vysvětlivkami
 • Podpora iMessage a Apple Watch
 • Rozšíření pro virtuální klávesnici
 • Přepis, historie a sdílení

Placená verze

S klidem v duši se dá říct, že to nejdůležitější získáte v bezplatné verzi. Pokud si ale připlatíte, přetvoříte svůj telefon v dokonalého parťáka, který vám pomůže s každým překladem. Díky funkci Lens totiž přeložíte jakýkoliv nápis s pomocí fotoaparátu, s Voice-to-Voice překladem zase budete moct mluvit vlastní řečí a nechat veškerou práci na Překladači. PRO verze zpřístupní také offline překlad, překlad webových stránek jedním kliknutím či lepší skloňování sloves.

Naše hodnocení

iTranslate Translator je dobrou alternativou k aplikacím od Googlu či Microsoftu. Bezplatná verze nabízí v podstatě vše, co běžný uživatel od překladače požaduje. Výhodu oproti svým konkurentům tasí během čtení slov, kdy dostanete na výběr mezi mužským a ženským hlasem. Každopádně placená verze není (vzhledem ke své ceně a konkurenci) příliš zajímavá. Jakmile budete potřebovat překlad s pomocí fotoaparátu nebo překlad během konverzace, sáhněte raději po některé z aplikací zmiňovaných níže.

Microsoft Překladač

Hodnocení na App Store: 4,7 z 5 (59,5 tisíce hodnocení)

Dostupné na: iOS (iPhone, iPad, Apple Watch)

Počet jazyků: 60+ (včetně češtiny)

Cena: Zdarma

Stažením Microsoft překladače získáte vše, co potřebujete, v jednom balení. Softwarový gigant uvolnil zcela zdarma aplikaci s podporou více než 60 jazyků a možností překládání i mimo dosah wifi a internetu, jednoduchým a intuitivním designem a nápovědou pro profesionální překladatele v podobě propracovaného slovníku.

Klíčové vlastnosti

 • Pokročilé možnosti hlasového překladu
 • Offline i online překlad
 • Zcela zdarma

Konverzace ve více jazycích

Promluvit na někoho, kdo mluví cizím jazykem, bývá pro spoustu lidí velkým problémem. Microsoft Translator vám tuto bariéru pomůže překonat s funkcí hlasového překladu. Stiskněte tlačítko, zřetelně vyslovte danou větu a počkejte, až ji aplikace přeloží. Osoba na druhé straně během chvíle bude vědět, co po ni chcete, a do konverzace může po stisknutí tlačítka přispět také. A nemusí to skončit jen u promluvy dvou lidí. Připojte více zařízení a povídejte si až ve sto lidech různými jazyky. Microsoft Translator každé zachycené slovo přeloží a vy tak budete mít dokonalý přehled o tom, kam se konverzace ubírá.

Vše na jednom místě

Jakmile uvidíte nápis, kterému nerozumíte, jednoduše vytáhněte telefon a s pomocí Microsoft Překladače a fotoaparátu text přeložte. Této funkce navíc můžete využít i bez přístupu k internetu. Pokud si jazyky předem stáhnete, nemusíte připojení na dovolené vůbec řešit.

Další funkce Microsoft Translatoru

 • Návrhy alternativních překladů
 • Slovník frází s ověřenými překlady
 • Překlad webových stránek s rozšířením pro prohlížeč Safari
 • Automatická synchronizace mezi telefonem a Apple Watch

Naše hodnocení

Microsoft Překladač přijde vhod jak nenáročným uživatelům, tak těm, kteří od něj budou vyžadovat maximum. Poradí si s textovým i zvukovým překladem. Vyčnívá zejména možností propojení několika zařízení a následnou konverzací ve více lidech. Ta sice nefunguje úplně podle představ, ale pokud nebudete nikoho překřikovat, dosáhnete poměrně zajímavých výsledků. Výběr jazyků není tak široký jako u některých překladačů zmiňovaných v článku, je jich ale i tak dostatek a nachází se mezi nimi i čeština. Pakliže nebudete potřebovat mluvit se starodávným kmenem ze srdce Amazonského pralesa, neměli byste mít sebemenší problém.

Google Překladač

Hodnocení na App Store: 4,5 z 5 (41,5 tisíce hodnocení)

Dostupné na: iOS (iPhone, iPad, Apple Watch)

Počet jazyků: 103 (včetně češtiny)

Cena: Zdarma

Ve výběru nejlepších překladačů pro iPhone a iPad samozřejmě nesmí chybět ani Google Překladač. Jeho online verze je poměrně ořezaná a nabízí jen zlomek toho, co naleznete v mobilní aplikaci. Proto by jeho instalace měla být povinností i na zařízeních s operačním systémem iOS.

Klíčové vlastnosti

 • Kvalitní překlad (offline i online)
 • Velké množství jazyků
 • Zcela zdarma

Velké množství jazyků

Google Překladač je už dlouhou dobu známý zejména pro širokou nabídku jazyků. 103 jazyků podporuje textový překlad online. Pokud ale nechcete (nebo z nějakého důvodu nemůžete) být připojení k internetu, tento výběr se smrskne na 59. Vybrané jazyky si před offline použitím musíte stáhnout do svého zařízení.

S Konverzací se neztratíte

Silnou stránkou je hlasový překlad. Stačí vašim hodinkám nebo telefonu sdělit frázi, kterou chcete přeložit, a počkat na výsledek. K dispozici je i mod konverzace. Ten rozdělí obrazovku na dvě části a na každou z nich umístí tlačítko s motivem mikrofonu. Nechá vás vybrat jazyky a po stisknutí tlačítka pečlivě naslouchá. Překlad konverzace funguje dobře, ale na místech, kde je příliš hlučno, může dělat neplechu. Proto je nutné, aby byl telefon vždy dostatečně blízko ke zdroji zvuku. Malé „bezvýznamné“ plus si Google zaslouží i za podporu češtiny při použití Konverzace.

Fotoaparát do každé situace

Google Překladač si poradí i s překladem textu na obrázku. Tato funkce je obzvlášť užitečná, pokud vyrazíte na dovolenou a uvidíte nápis (například v arabštině), kterému nerozumíte a nedokážete ho ani přepsat. S iPhonem vybaveným Překladačem od Googlu jen kliknete na položku „Fotografie“ a namíříte na text.

Naše hodnocení

Kdo někdy potřeboval něco přeložit, tak Google Překladač určitě zná. Pamatuje si na jeho design zahalený do modré a bílé, jednoduché ovládání a rychlost. Přesně to nabízí i mobilní aplikace. Kromě klasického textového překladu má v repertoáru i řadu dalších funkcí, které přijdou vhod nejen během poznávacích výletů v zahraničí. Konverzace ulehčí komunikaci s cizinci, ne vždy ale funguje na 100 procent a její překlad někdy není úplně srozumitelný. Každopádně možnost využít fotoaparát je poměrně spolehlivá, zejména při překladu jednoduchých frází. Tato aplikace si místo ve vašem telefonu rozhodně zaslouží.

myLanguage

Hodnocení na App Store: 4,7 z 5 (6,4 tisíc hodnocení)

Dostupné na: iOS (iPhone, iPad)

Počet jazyků: 59 (včetně češtiny)

Cena: Zdarma

Kvalitní překladač potřebuje kvalitní péči. A té se myLanguage také dostává. Jde totiž o produkt od překladatelské agentury, za kterou stojí parta nadšených vývojářů. Ti se pravidelně snaží přinášet nové funkce a udržovat tuto aplikaci v co nejlepší kondici. A to i díky jejím uživatelům.

Klíčové vlastnosti

 • V porovnání s ostatními aplikacemi málo jazyků (59)
 • Odesílání hotových překladů přes email
 • Chybí možnost hlasového překladu (dostupný za příplatek)

Méně je více

Co se počtu jazyků týče, nemůže myLanguage soupeřit s Googlem, Microsoftem ani řadou dalších konkurentů. V seznamu jsou zatím ty nejdůležitější jazyky v čele s angličtinou, španělštinou a čínštinou. A nechybí ani čeština. Slabší výběr se snaží tvůrci vykompenzovat možností požádat o přidání chybějícího jazyka. Je tedy možné, že se v blízké budoucnosti dočkáme podstatného obohacení stávajícího seznamu.

Hlasový překlad jen za příplatek

myLanguage se zaměřuje zejména na textový překlad. Nabízí také slovník, který je součástí verze zdarma. Pokud ale budete potřebovat hlasový překlad, budete muset sáhnout po placeném myLanguage PRO. Ten zvládne překládat z 20 jazyků (včetně jazyků) a následně výsledek přehrát. Úplně chybí možnost překladu obrázků s pomocí fotoaparátu.

Naše hodnocení

Tato aplikace je vhodná pro všechny, kteří si vystačí s textovým překladem. Nabízí kvalitní slovník a možnost otáčet mobilem, jak se vám zachce. Díky funkci 360 Degree Rotational Support se tak aplikace vždy dokonale přizpůsobí. Zajímavé je také odesílání hotových překladů na email přímo z aplikace a přiblížení textu pro účely komunikace s druhou osobou. Kdo od myLanguage bude očekávat více, bude si muset připlatit a smířit se s tím, že dostane navíc jen hlasový překlad…

iHandy Překladač

Hodnocení na App Store: 3,6 z 5 (87 hodnocení)

Dostupné na: iOS (iPhone)

Počet jazyků: 52 (včetně češtiny)

Cena: Zdarma

Přeložte jakoukoliv větu nebo frázi ve vybraných jazycích a zjednodušte si život. iHandy Translator se bude hodit zejména milovníkům sociálních sítí a všem, kteří si dopisují s osobami ze zahraničí skrze SMS nebo Facebook.

Klíčové vlastnosti

 • Automatický překlad příspěvků na Facebooku, Twitteru, SMS a emailů
 • Ukládání přeložených frází do historie
 • Malé množství jazyků

Sociální funkce

Hlavní devízou iHandy Překladače jsou výše zmiňované sociální sítě. Aplikace nabízí zabudovanou podporu pro Facebook, Twitter, emaily a SMS. Můžete využít i integrované funkce copy-paste (kopírovat-vložit) a výrazně tak zmenšit časovou bublinu mezi překladem a odepisováním na zprávu, případně vkládáním příspěvku.

Přeplácané rozhraní

V porovnání s předchozími překladači disponuje tato aplikace těžkopádným rozhraním. Někomu nejspíše bude vyhovovat, nás si každopádně nezískalo. Kombinace nesourodých barev, materiálů a písem zkrátka nepůsobí moc dobře.

Naše hodnocení

Jednoduchý, přehledný, graficky nezajímavý. Svůj účel splní, ale výše zmíněným konkurentům se rozhodně nemůže rovnat. Nabízí v podstatě jen možnost textového překladu a integrovanou podporu sociálních sítí. Lákavá není ani placená verze, která nabízí jen minimum přidané hodnoty (přístup ke slovníkům, odstranění reklam a čtení přeloženého textu). Pokud si iHandy Translator stáhnete a nebudete mít vysoká očekávání, rozhodně neprohloupíte. Překladač od Googlu, Microsoftu či iTranslate toho ovšem nabídne mnohem víc. A bez příplatku.

Vhodné alternativy

Výše zmíněná pětice patří mezi to nejlepší, co si můžete na iOS nainstalovat. V útrobách App Storu se však nachází další zajímavé aplikace, které přijdou vhod jako alternativy k velkým hráčům na trhu. Pojďme si je projít.

Language Translator‘

Hodnocení na App Store: 4,4 z 5 (10 hodnocení)

Dostupné na: iOS (iPhone, iPad)

Počet jazyků: 50+ (včetně češtiny)

Cena: 6,99 $

Language Translator‘ podporuje padesátku jazyků, s nimiž dokáže pracovat nejen v podobě textu, ale také v podobě zvuku. A právě zvuk je lákadlem číslo jedna. Aplikace totiž dokáže zpracovat vás hlas a následně jej přehrát jako výstup v jiném jazyce. Nyní tedy můžete konverzovat se svým cizojazyčným partnerem pouze za použití vlastního hlasu.

Voice Translator

Hodnocení na App Store: 4,0 z 5 (24 hodnocení)

Dostupné na: iOS (iPhone, iPad)

Počet jazyků: 30 (včetně češtiny)

Cena: Zdarna

Další z aplikací zaměřující se primárně na zvuk nese příhodný název Voice Translator. Ta nahrazuje malý výběr jazyků přesným rozpoznáváním hlasového vstupu a jeho rychlým překladem. Oproti Konverzacím od Microsoftu a Googlu nemusíte mačkat tlačítko, když chcete začít mluvit. Voice Translator automaticky rozpozná, že jste začali mluvit a pečlivě váš hlas zaznamenává. Výsledek pak můžete sdílet přes email nebo SMS.