Writefull vs. Grammarly: Který korektor anglického textu je lepší?

Obsah článku

Writefull – představení

Zjistit, které z vybraných slov je v kontextu dané věty nejvhodnější, je zejména pro studenty a samouky poměrně těžké. Proto vznikl Writefull. Program, díky němuž se ve vašem anglickém textu bude objevovat jen málo chyb. Jak tvrdí sami vývojáři, jde doslova o „novou cestu, jak psát s jistotou“.

Writefull staví na bohaté databázi správně napsaných textů. To znamená, že jsou zkontrolované a ověřené. Jde především o tzv. public domain texty. Tedy veřejně dostupné zdroje, mezi něž můžeme zařadit diplomové a vědecké práce, ale i vybrané knihy. Ty čerpá zejména od Googlu. Ze služeb Google Books, Google Web, Google News a dalších.

Samotné texty by ale byly naprosto k ničemu, kdyby nad nimi nedržela stráž umělá inteligence. Tato služba k tomu využívá zpracování přirozeného jazyka (natural language processing), s jejíž pomocí je možné databázi využít právě k opravě chyb a návrhům slov.

Na jakých platformách?

Abyste měli jistotu, že každé vámi napsané slovo bude v souladu s gramatickými a sémantickými pravidly, budete muset psát pouze na počítači. Writefull je totiž dostupný pouze na těchto platformách:

 • MacOS
 • Windows
 • Linux
 • Rozšíření pro Google Chrome

V tuto chvíli není k dispozici mobilní aplikace. A zdá se, že v nejbližší době se její vývoj ani nechystá.

Grammarly – představení

Co Writefull řadí mezi svoje nedostatky, to Grammarly přetváří ve výhody. Tato služba je totiž dostupná skoro na každém zařízení, které si dokážete představit. Najdete jej na mobilu, v prohlížeči i jako samostatnou aplikaci pro PC. Kompletní výčet platforem:

 • Rozšíření pro prohlížeče Chrome, Safari, Firefox a Edge
 • Aplikace pro mobilní zařízení s operačním systémem Android a iOS (Grammarly Keyboard)
 • Aplikace pro počítače s operačním systémem Windows a macOS

Tím to ale nekončí. Potěší vás i široké spektrum funkcí, které necílí pouze na studenty a tvůrce akademických textů. Na své si přijdou firmy, profesionálové i běžní uživatelé, jejichž cílem je posílat svoje zprávy v anglickém jazyce bez chyb.

Samotné fungování Grammarly pak zajišťuje umělá inteligence. Mezi její hlavní větve patří výše zmiňované zpracování přirozeného jazyka (natural language processing). Právě s jeho pomocí dokáže UI rozeznat jednotlivé vrstvy lidského jazyka (slova, gramatika, …) a pomoci v jeho správné interpretaci právě vám.

Writefull – funkce a podporované jazyky

Mezi stěžejní funkce patří právě kontrola chyb v anglickém textu. Writefull porovná vámi napsané věty s databází a následně budete moct provést úpravy. Vy sami ale můžete označit část textu a podívat se, jak často se vámi vybraná část objevuje v databázi. Takto lze objevovat jednotlivé úryvky v kontextu a případně vybírat lepší řešení.

K porovnávání a vyhledávání jednotlivých termínů lze vybírat ze čtyřech stylů. Jde o knižní, akademický, novinářský a internetový styl. Jednoduše tak můžete přizpůsobit svoje dílo a vybírat vhodná slova na základě jejich určení.

Práci si zjednodušíte všude, kam můžete napsat nějaký text. Aplikace pro PC bude fungovat nejen v textovém procesoru MS Word, ale také v LibreOffice a dalších svobodných kancelářských balících. Výjimkou nejsou ani emailové klienty (Gmail, Thunderbird).

Překlad do více než 100 jazyků

Aby toho nebylo málo, svůj text přeložíte přímo v aplikaci jedním kliknutím. Writefull k tomuto účelu využívá služeb Překladače Google. Díky tomu budete mít vždy po ruce překlady do více než 100 jazyků a s tím spojené funkce (můžete si poslechnout, jak se daná část/slovo vyslovuje).

Podporované jazyky

Writefull se v tuto chvíli může pochlubit pouze korekturou anglického jazyka. Vzhledem k provázanosti se službami od Googlu ale nemůžeme vyloučit, že do budoucna nepřibude další světový jazyk. Sami tvůrci o této možnosti zatím veřejně nemluvili.

Grammarly – funkce a podporované jazyky

Krásná a jednoduchá grafika. Ta dělá z Grammarly jedničku na trhu mezi korektory anglického textu. Tedy alespoň z části. Tou hlavní přísadou jsou totiž kvalitní služby. Ty se sice neomezují pouze na opravování a návrh vhodných slov, ale staví na nich svoji kampaň a existenci.

Použití je jednoduché. Stačí napsat větu, odstavec, článek. Zkrátka cokoliv a kamkoliv, kde máte Grammarly nainstalovaný. Program pak sám detekuje nevhodná slova či překlepy a podtrhne je tak, abyste si jich na první pohled všimli. Pak už stačí vybrat tu nejlepší variantu a máte hotovo.

Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud předem definujete, jakým stylem budete psát. Jestliže půjde o zprávu pro kamaráda či kamarádku, zachová se Grammarly jinak než při opravě diplomové práce.

Už žádní podvodníci

S Premium verzí se vám otevřou další možnosti. Jednou z nich je ještě kvalitnější kontrola a návrhy slov. Kromě oprav chyb se vám tedy budou zobrazovat i synonyma. Jestliže vlastníte webovou stránku a zaměstnáváte redaktory, přijde vám zase vhod kontrola plagiátorství.

S Grammarly si můžete snadno ověřit, zda-li není dodaný článek zkopírovaný. Vložený soubor program porovná s akademickými databázemi a miliardami webů po celém světě. Výsledek tedy bude poměrně přesný a spolehlivý.

Mezi absolutní novinky pak patří detekce tónu zprávy. Díky ní můžete přidat slova a slovní spojení, s nimiž bude vaše zpráva působit více sebevědomě či přátelsky. Záleží na vašich preferencích.

Podporované jazyky

V tuto chvíli se Grammarly zaměřuje primárně na angličtinu. Do budoucna ale není vyloučeno přidání dalšího jazyka.

Writefull – cena

Writefull je zcela zdarma. Bez skrytých poplatků, omezování funkčnosti či bezpečnosti. Produkt získáte bez nutnosti vkládat svoje osobní údaje či kreditní kartu. Zkrátka nulová cena jak se patří.

Než ale přejdete na stránky této služby a začnete stahovat, přečtěte si toto upozornění. V podmínkách o použití totiž stojí, že si poskytovatel vyhrazuje právo kdykoliv změnit cenu, dočasně i permanentně. S největší pravděpodobností ale nemusíte mít strach, že by se bez upozornění změnila cena.

Grammarly – cena

S cenou Grammarly to není tak jednoduché. Provozovatelé totiž nabízí hned tři balíčky, z nichž jeden můžete získat zcela zdarma. Pojďme si je všechny projít.

Základní verze

Cena

 • Zdarma

Dostupné funkce

 • Kontrola gramatiky
 • Opravy překlepů a chyb

Premium verze

Cena

 • Měsíční – 29,95 $/měsíčně
 • Čtvrtletní – 59,95 $, 19,98 $/měsíc
 • Roční – 139,95 $, 11,66 $/měsíc

Dostupné funkce

 • Vylepšení čtivosti
 • Návrhy synonym
 • Opravy na základě zvoleného stylu
 • Kontrola plagiátorství
 • Všechny výše uvedené
 • Řada dalších (přesný výpis naleznete po kliknutí na tento odkaz)

Verze pro firmy

Cena

 • Na požádání

Dostupné funkce

 • Snadná integrace
 • Maximální ochrana
 • Kontrola a jednoduché analýzy
 • Jedna souhrnná platba
 • Vše výše uvedené

Porovnání Grammarly a Writefull

Obě služby staví na podobném principu, ale fungují odlišně. Writefull nechá většinu práce na vás. Ke kvalitnímu textu se budete muset dopídit skrze vyhledávání jednotlivých termínů a jejich porovnávání s databází. Přečtete si je v kontextu a následně vyberete vhodné řešení.

Nedá se říct, že by šlo o špatný způsob. Pilní studenti ho určitě ocení. Díky vlastnímu úsilí si zapamatují mnohem více, takže tyto znalosti budou moct aplikovat i v praxi. Každopádně práce s tímto programem není tak jednoduchá a pohodlná. Může za to i rozhraní. To sice není v principu vůbec špatné, v porovnání s Grammarly však zaostává téměř po všech směrech.

Zato prostředí Grammarly je příjemné, moderní a čisté. Pokud se funkce nespustí automaticky, najdete ji velice rychle. Při korektuře se navíc vůbec nezapotíte. Stisknutím jednoho tlačítka se před vámi objeví nejvhodnější slovíčko (v případě premium verze ještě několik synonym). Na vás už tedy leží jen tíha rozhodnutí, jestli návrh aplikujete do praxe, či nikoliv.

Více za více, méně za méně

Grammarly hraje do karet široké spektrum platforem, na nichž můžete jeho služeb využívat. Většina jej s největší pravděpodobností využije zejména pro psaní emailů a práci ve Wordu, i tak není od věci mít po ruce pomocníka v mobilu a v celé řadě nejpoužívanějších prohlížečů. Jedinou kaňkou na kráse tak zůstává chybějící podpora Opery.

Writefull vyvažuje svá negativa cenou. Provozovatelé vás nepřipraví ani o korunu. Grammarly sice nabízí verzi zdarma, neobsahuje ale takové množství funkcí. Esem, které si Writefull schovalo v rukávu, pak může být integrovaný Překladač Google. Překlady do více než 100 jazyků (včetně češtiny) jedním kliknutím jsou dozajista lákavé.

Výhody a nevýhody Writefull

Výhody

 • Zcela zdarma
 • Vyhledávání označeného textu na základě zvoleného stylu
 • Integrovaný překladač

Nevýhody

 • Korekce chyb není tak rychlá a jednoduchá
 • Dostupný pouze na PC a jako rozšíření pro Chrome

Výhody a nevýhody Grammarly

Výhody

 • Verze zdarma (v osekané verzi)
 • Robustní uživatelské prostředí
 • Kvalitní korekce gramatických a stylistických chyb
 • Dostupný na širokém spektru platforem (prohlížeče, PC, mobilní zařízení)

Nevýhody

 • Některé funkce uzamčeny pro Grammarly Premium a Business
 • Absence překladače

Finální verdikt

Vítěz tohoto duelu je jasný. Pro svoji jednoduchost, zpracování i kvalitu korektury to nemůže být nikdo jiný než Grammarly. Tomu škodí pouze malé množství funkcí ve verzi zdarma. Ale ruku na srdce – kolik z prémiových funkcí byste využívali na pravidelné bází?

Úplně odstřelit jeho soupeře ovšem rozhodně nemůžeme. Jedná se o skvělý nástroj, který si najde velké množství fanoušků. Jen se v tuto chvíli postavil proti soupeři, který na poli strojových korektur zatím nemá jasného konkurenta.