online překladač zdarma

  • Úvod
  • Blog
  • Nejlepší tištěné slovníky: Pro studium i běžné použití

Nejlepší tištěné slovníky: Pro studium i běžné použití

Tištěné slovníky. To je v dnešní době pojem, který spoustě lidí nic neříká. V době mobilních telefonů a počítačů je totiž jednodušší stáhnout si aplikaci nebo přeložit slovo v online překladači. I v dnešní době ale tištěné slovníky najdou uplatnění. A to nejen ve škole, ale i v běžném životě či na dovolených.

Obsah článku:

Výhody tištěného slovníku

Jaké jsou výhody tištěného slovníku?

Jak jsme zmiňovali v úvodu, tištěné slovníky v posledních letech nahradily ty elektronické. A není divu. Oproti svým tištěným kolegům se v nich jednoduše vyhledává a často jsou zcela zdarma. Spousta z vás se tak bude ptát, proč tedy vůbec tištěný slovník kupovat. Důvodů je celá řada.

100% jistota

V první řadě jde o spolehlivost. U nejznámějších elektronických slovníků sice také budete mít jistotu, že je přeložené slovo správně, u kvalitních tištěných slovníků ale bývá překlad 100% správný. I proto se používají u maturit a dalších státních zkoušek.

Některé tištěné slovníky vám navíc usnadní přípravu ke zkouškám. Například oblíbený Oxfordský studijní slovník nabízí sekci, ve které naleznete vše potřebné ke složení maturitní zkoušky. A nejlepší na tom je, že tento slovník můžete během testu používat.

Z tištěného slovníku ale nebudou nadšení jen studenti. Pokud se chcete naučit jazyk, případně čtete cizojazyčnou knihu, skvěle vám poslouží. Zejména když si čtete před spaním. Každý totiž ví, že modré světlo z mobilních telefonů zhoršuje kvalitu spánku a prodlužuje dobu, než usnete. Díky tištěnému slovníku můžete cizojazyčná slovíčka pohodlně vyhledávat i před spaním.

Cvičení mozku

Určitě jste někdy překládali výrazy s pomocí Google Překladače. Jakmile jste slovíčko přeložili, okamžitě jste ho zapomněli. S tištěným slovníkem se vám toto stávat nebude. Abyste požadovaný výraz našli, budete muset vyvinou větší úsilí. A už jen to zvyšuje pravděpodobnost, že si hledaný výraz zapamatujete.

Využíváním tištěného slovníku navíc cvičíte mozek. To se skvěle hodí zejména u dětí, kteří se tak mohou naučit spoustu dalších schopností. Vedlejším efektem je například schopnost řešit problémy na vlastní pěst, nemluvě o samotném učení cizího jazyka.

Nevýhody tištěného slovníku

Jaké jsou nevýhody tištěného slovníku

Nevýhody jsou na první pohled jasné. Jde především o velkou časovou náročnost. Než něco v tištěném slovníku najdete, bude to chvíli trvat. Zvlášť pokud máte doma velký studijní slovník, ve kterém naleznete desítky tisíc výrazů.

Někoho může od koupě tištěného slovníku odradit i cena. Kapesní slovníky na cesty jsou poměrně levné, ale nenabízí tolik slovíček jako studijní slovníky. Ty jsou ale o poznání dražší. Ve většině případů se tak vyplatí sáhnout po elektronickém slovníku. Online verze jsou mnohdy zdarma a nabízí stejně kvalitní služby jako ty tištěné.

Tištěný slovník také musíte někam uložit. Pokud doma máte poličku s knihami, bude to lehké. Co když ale nečtete? Aby se vám slovník povaloval na stole, to není zrovna nejlepší stav. Před koupí tištěného slovníku si tedy pečlivě rozmyslete, jak často ho budete používat a kam ho uložíte.

Nejlepší tištěné slovníky

Nejlepší tištěné slovníky

V předchozích částech tohoto článku jsme si pojmenovali výhody a nevýhody tištěných článků. Nyní se pojďme vrhnout na to nejdůležitější, a to na výběr nejlepších tištěných slovníků. Tuto část jsme rozdělili do tří kategorií:

  • nejlepší studijní slovník,
  • nejlepší kapesní slovník,
  • nejlepší slovník pro děti.

Nejlepší studijní slovník

Tady je výběr jasný. V sekci studijních slovníků jasně vládne Oxfordský studijní slovník. Ten je určen především pro maturanty a pokročilejší angličtináře. Doporučená jazyková úroveň je totiž stanovena na B1 – C1. Slovník ale samozřejmě mohou používat i začátečníci, kteří se z něho naučí spoustu zajímavých informací a slovíček.

Slovník nabízí 152 tisíc slov, frází a významů v britské i americké angličtině. Jelikož se jedná o studijní slovník, naleznete tu i 32 tisíc příkladů správného použití slov a další tisíce poznámek s informacemi o gramatice, synonymech, stylu či kultuře.

Maturantům pak přijde vhod oddíl, kde naleznou bližší informace k tematickým oddílům maturitních zkoušek. Ty je možné použít i během přípravy na ústní a písemnou zkoušku. Slovník vám tak výrazně ulehčí práci a přiblíží vás k vysněné známce.

Vhodnou alternativou k Oxfordskému slovníku je i český slovník Lingea. Ten přináší 72 tisíc hesel, 17 tisíc příkladů a více než 242 tisíc překladů. Koupíte ho nejen v tištěné verzi, ale také v elektronické podobě.

Nejlepší kapesní slovník

Vyrazíte na dovolenou, potřebujete se domluvit, ale váš telefon vám vypoví službu. Kdo vám pomůže? Kapesní slovník! A nejlépe ten od společnosti Lingea. Zavedená česká společnost kromě kvalitního studijního slovníku nabízí i rozsáhlý kapesní slovník vhodný do každé situace.

Na 848 stranách naleznete tisíce frází a slovíček. Najdete tu nejčastěji užívané slova a obraty. A to nejen ve spisovné, ale také hovorové angličtině. Slovník obsahuje přílohu v podobě stručného přehledu gramatiky a několik desítek stran konverzačních obratů.

Uvnitř vás čekají tematické okruhy zaměřené na cestování autem či hromadnou dopravou, konverzační příklady spojené s hledáním ubytování či veřejnými nápisy. Jedná se tedy o kompletní vybavení vhodné pro každého vášnivého cestovatele.

Nejlepší slovník pro děti

Učení angličtiny není vyhrazeno jen pro žáky škol a dospělé. Učit se mohou i ti nejmenší. Proto jsme na závěr tohoto článku vybrali jeden slovník, který doporučíme vašim dětem. Jde o slovník s názvem 1234 anglických slovíček – Obrázkový slovník pro děti.

Jak už název napovídá, slovník učí dětí cizí slovíčka pomocí obrázků. Zábavnou formou tak můžete na 120 stránkách naučit své ratolesti solidním základům cizího jazyka ještě před tím, než začnou chodit do školy. Slova jsou v knížce řazena podle abecedy a tematických celků.

Knížka vás nenaučí gramatiku. Jedná se čistě o učení jednotlivých slovíček. I tak se podle nás jedná o skvělou pomůcku, která vašemu dítěti usnadní první krůčky při učení cizího jazyka.