
K tomu, aby se aplikace vůbec uživila, potřebuje reklamy. A ke sledování statistik je zapotřebí připojení k internetu. Jde tedy o začarovaný kruh, který spousta překladačů řeší výhradním poskytováním online funkcí. Jenže na některých místech v zahraničí může být problém připojení vůbec získat. Proto jsme pro vás připravili výběr překladačů a slovníků pro Android a iOS, s nimiž se neztratíte ani bez internetu.
Obsah článku
Offline slovníky
Překládat slovo po slovu a ještě si při tom listovat pravidla gramatiky, to není to pravé ořechové. Pokud vám ale vypadne jedno slovíčko, pak není nic lepšího, než jej vyhledat v jedné z této aplikací. Výsledek bude rychlý a spolehlivý, takže tím předejdete ostudným situacím.
Linguee
Linguee patří mezi nejlepší online slovníky všech dob. Na App Storu má neuvěřitelné hodnocení 4,9 z 5, na Google Play zase 4,8 z 5. A není se čemu divit. Aplikace je po grafické stránce výborně zpracovaná. Rozhraní tvoří dvojice základních barev, které vytváří zajímavý celek. Žlutá pak slouží k označení vyhledávaného slova.
Zvýraznění je velice důležité, protože ve výsledcích vyhledávání se vám nezobrazí pouze slovo v cizím jazyce, ale také původní fráze použitá ve větě. Obrazovka je tedy rozdělena na dvě poloviny, přičemž tu levou okupují věty v jazyce, ve kterém vyhledáváte, zatímco tu pravou tvoří samotný překlad.
Aplikaci můžete využívat online i offline. Jazyky si ale nejprve budete muset stáhnout. Jakmile to uděláte, dostanete rozsáhlou databázi překladů v kontextu a znalostí, které využijete nejen na dovolené. A to vše v balení, které nejenže vypadá dobře, ale hlavně skvěle funguje a je úplně zdarma.
Výhody Linguee:
- bohatá databáze překladů v kontextu,
- po stažení jazyků dostupný i offline,
- zcela zdarma.
Nevýhody Linguee:
- tři roky bez aktualizace.
Dict.cc Dictionary
Toužíte-li po slovníku, který jeho tvůrci pravidelně aktualizují, pak sáhněte po Dict.cc Dictionary. Jedná se o projekt našich severních sousedů z Německa, přesněji Paula Hemetsbergera. Ten do aplikace implementoval 51 jazykových kombinací. A nechybí mezi nimi ani čeština.
Ta se ale nemůže rovnat s domovskou němčinou a angličtinou. Už samotný popisek se chlubí tím, že toto duo nabízí více než jeden milion vzorových překladů. Každou frázi tak dostanete v němčině i angličtině doplněnou o široké spektrum synonym. To se bude hodit zejména studentům, kteří tak dostanou větší možnost volby.
Pokud vám ani 51 jazyků nepřijde jako velké číslo, můžete vývojářům navrhnout přidání nového. To ale není zaručeno, protože prioritou je nejprve oprava stávajících chyb, aby mohl slovník poskytovat co nejlepší služby. Stávající jazyky si pak můžete uložit do mobilu a používat i bez připojení k internetu.
Výhody Dict.cc Dictionary:
- velké množství jazyků (51 – včetně češtiny),
- možnost podílet se na vývoji projektu skrze návrhy změn.
Nevýhody Dict.cc Dictionary:
- některé funkce se odemknou až po zaplacení poplatku.
Dictionary by Farlex
Tato aplikace je poměrně špatně pojmenovaná, budeme ji tedy říkat Slovník. Toto oslovení ale není úplně přesné. Nabízí sice širokou škálu přeložených slov a jazyků, k nim ale přidává i řadu dalších funkcí, které vás každý den přilákají ke spuštění. Pojďme si je postupně rozebrat.
Kromě samotných překladů nabízí Slovník i velké množství synonym. Ta rychle vyhledáte pomocí snadného a optimalizovaného, avšak zastaralého rozhraní. Jednotlivé fráze si můžete nechat přehrát, nebo si je přečíst zasazené v kontextu. Díky této aplikaci se navíc můžete učit každý den. Elegantně, postupně a snadno.
Najdete tu totiž funkci zvanou „Slovo dne“, které vám každý den předkládá jedno slovíčko k naučení. Díky každodenně aktualizovanému obsahu se ale dozvíte i o významných událostech z historie, přečtete si zajímavé články, nebo zjistíte, která významná událost má dnes narozeniny. Slovníky v jednotlivých jazycích jsou navíc ke stažení zcela zdarma, můžete je tak používat i bez připojení k internetu.
Výhody Dictionary by Farlex:
- velké množství přeložených slov,
- každý den nový obsah,
- podněcuje k učení.
Nevýhody Dictionary by Farlex:
- zastaralé rozhraní.
Offline překladače
Slovník spoléhá pouze na textové databáze, z nichž následně vybere ten správný výsledek. Překladač je mnohem složitější. I proto je těžké sehnat kvalitní aplikaci, která by spolehlivě fungovala bez připojení k internetu. Z desítek překladačů jsme ale vybrali trojici, s níž budete mít jistotu i mimo dosah wi-fi a bez datového připojení.
Překladač Google
Překladač Google patří mezi nejrozšířenější a nejpoužívanější překladače vůbec. A není se čemu divit. Nabízí velké množství jazyků, jejichž počet se zastavil na čísle 109. K dispozici je také spousta funkcí:
- překlad z fotoaparátu,
- režim konverzace,
- psaní rukou.
Jak jsme zmiňovali v jednom z našich posledních článků, tyto funkce fungují poměrně dobře. Tentokrát se ale věnujeme offline překladačům. Byl by tedy hřích nezmínit, že ani režim konverzace, psaní rukou a překlad z fotoaparátu není dostupný bez internetu. Budete se tedy muset spolehnout na textový překlad.
Jakmile odpojíte svůj telefon od internetu, přijdete o většinu podporovaných jazyků. Naštěstí jich zbude pořád dost. Mezi 57 jazyky se navíc nachází čeština, což je pro nás velké plus. Před jejich použitím offline si ale budete muset stáhnout jazykové balíčky. Vybírejte si jen ty jazyky, o kterých víte, že je použijete. Pokud si jich „jen tak do zásoby“ stáhnete všech 57, zaberou několik GB volného místa.
Výhody Překladače Google:
- velké množství jazyků (i offline),
- poměrně spolehlivý překlad.
Nevýhody Překladače Google:
- většina funkcí nefunguje bez připojení k internetu.
iTranslate Translator
iTranslate Translator, dříve populární a hojně užívaný překladač, v poslední době sbírá jedno negativní hodnocení za druhým. Počet recenzí na Google Play s minimálním počtem hvězdiček dokonce stoupl natolik, že se celkové skóre propadlo na 3,8 bodů. Na vině jsou zejména nákupy v aplikaci, do kterých své uživatele iTranslate nepřiměřeným způsobem nutí. Na přelomu roku se ovšem vyrojilo tolik negativních ohlasů, že vývojáři budou muset tuto politiku změnit.
A jakmile se to stane, půjde opět o výborný nástroj, který vám pomůže s překladem cizích jazyků.Těch je k dispozici více než 100. Při přehrávání překladu navíc máte na výběr mezi ženským a mužským hlasem. Zdarma je k dispozici i bohatý slovník, možnost uložení jednotlivých frází do oblíbených či historie, z níž poté můžete rychle přistupovat k dříve provedeným překladům.
To všechno máte zdarma. Problémem je ale fakt, že musíte být neustále připojeni k internetu. Změníte to jedině tak, že si připlatíte za PRO verzi. Za 4,99 $ měsíčně dostanete více než 40 jazyků dostupných i bez internetu, překlad konverzace v reálném čase a překlad z fotoaparátu.
Výhody iTranslate Translator:
- velké množství funkcí online,
- možnost přepínat mezi mužským a ženským hlasem.
Nevýhody iTranslate Translator:
- za offline funkce si musíte připlatit,
- tlačí vás do nákupu PRO verze.
Microsoft Translator
Google a Microsoft patří mezi firmy, které si už delší dobu konkurují hned na několika polích. A překladače nejsou výjimkou. Konkurence naštěstí společnosti vede k tomu, aby neustále zlepšovaly svoje služby a přinášely inovativní funkce. I proto můžete Microsoft Překladač, nedávno notoricky známý pro svoje nekvalitní překlady, najít v naší nabídce.
Lákadlem je zejména velké množství jazyků, které můžete používat online i offline. Celkově jich je více než 60 a nechybí mezi nimi ani čeština. Budete-li chtít některé z nich využívat i bez připojení k internetu, pak si budete muset stáhnou jazykové balíčky. Rozhodně si je nestahujte všechny, protože byste zbytečně přišli o několik GB volného místa.
Překladač od Microsoft nabízí mnohem více funkcí, ty však nejsou dostupné offline. Mimo dosah wi-fi a dat se tak budete muset obejít bez překladu konverzace v reálném čase, hlasového překladu či překladu s pomocí vašeho fotoaparátu. Jako uklidnění však může posloužit fakt, že u 11 nejpoužívanějších jazyků zůstane kvalita překladu na špičkové úrovni i bez připojení k internetu.
Výhody Microsoft Translatoru:
- 60 jazyků v režimu offline,
- velké množství funkcí v režimu online.
Nevýhody Microsoft Translatoru:
- některé funkce nejsou bez připojení k internetu dostupné.
Závěr
Překladače v offline modu nevyužívají svého plného potenciálu. Některé z nich totiž sází na jednodušší způsob překladu SMT (statistický překlad – Statistical Machine Translation). Pouze některé jazyky, zpravidla ty nejpoužívanější, mají přístup k překladu vytvořenému neuronovou sítí. Nevyděste se tedy, pokud by byl offline překlad horší než ten online.
Zato slovníky vám dají jistotu. Ty totiž nepotřebují dbát na správnou skladbu věty a odlišnosti mezi jednotlivými jazyky. Aplikace, které jsme vám předložili, využívají ověřených, přeložených textů a frází, čímž je dosaženo maximální kvality překladu. Rozhodně se ale nehodí do všech situací. V mnoha případech je tedy lepší nosit po ruce překladač.V krajním případě s sebou vezměte tlumočníka. Zejména pokud jde o důležité obchodní jednání.
Pokud chcete vědět, které překladače jsou v roce 2020 vůbec nejlepší, podívejte se na náš kompletní přehled. V něm jsme rozebírali překladače pro Android i překladače pro iOS, online překladače a další užitečné varianty, s nimiž si ulehčíte a zrychlíte práci.