Válka titánů! Microsoft proti Google překladači

Google překladač vs Microsoft překladač

Online překladače používají v dnešní době naprosto všichni. Nezáleží na tom, zda jste manažer nadnárodní korporace, student vysoké či střední školy nebo dokonce profesionální překladatel. Neznámý slovní výraz nebo nové slovíčko si občas potřebuje vyhledat každý. Avšak v celé společnosti kolují neustále polemiky a diskuse, který překladač je ten nejlepší. Dnes si tedy porovnáme dva z těch vůbec nejpoužívanějších – a to překladač od Googlu a od Microsoftu.

Google překladač

Google překladač

Překladač vyvinutý firmou Google je dostupný zdarma a může být použit jak pomocí internetového prohlížeče, mobilního prohlížeče, aplikace pro chytré mobilní telefony nebo přes aplikaci na zařízení Apple. Obě prohlížečové verze zvládnou bez problémů přeložit text a webové stránky, avšak ten internetový zvládne přeložit i celé dokumenty. Aplikace na mobilní zařízení mohou překládat text, rozhovory v reálném čase, ale také obrázky nebo videa.

Microsoft překladač

microsoft překladač

Překladač od firmy Microsoft je samozřejmě také zdarma a je dostupný jak v podobě internetového prohlížeče, tak mobilního prohlížeče, ale také jako aplikace na Android, iOS a Windows Phone. Překvapením je jeho použití v chytrých hodinkách Apple Watch. Prohlížečová verze může překládat pouze text a webové stránky, ale aplikace si dokáží poradit i s textem, rozhovory v reálném čase i obrázky.

Hlavní funkce Google překladače

 • Type – můžete napsat text ve vašem prohlížeči nebo na telefonu.
 • Write – můžete nakreslit písmeno na displej telefonu a poskládat tak celé slovo.
 • Talk – překládaný text můžete namluvit pomocí mikrofonu a on je následně ihned přeložen.
 • Snap – můžete si text vyfotit, fotku nahrát do aplikace a poté je realizován překlad.
 • See – zaměřte kameru na nějaký text a on bude ihned přeložen.
 • Offline – umožňuje použití některých funkcí za nepřítomnosti internetu.

Hlavní funkce Microsoft překladače

 • Text – můžete napsat text ve vašem prohlížeči nebo na telefonu.
 • Speech – překládaný text můžete namluvit pomocí mikrofonu a on bude následně přeložen
 • Photo – text si můžete vyfotit a poté je přeložen.
 • Converstation mode – vy a další osoba můžete mluvit do mikrofonu do telefonu a je okamžitě přeložen.
 • Offline – některé funkce můžete používat i za nepřítomnosti internetu.

Zdají se vám až moc podobné?

Po přečtení základní funkcí si asi budete myslet, že jsou tyto dva překladače více než podobné, ba že jsou, co se týče funkcí, prakticky stejné. Obě aplikace obsahují audio složku, která přehrává vzniklé překlady, čímž vám umožňuje se lépe učit danému jazyku a jeho výslovnosti. Bohužel tato funkce není dostupná pro všechny jazyky.

Obě také uchovávají historii překladů, takže pokud opakovaně překládáte stejná slova, nemusíte je kontraproduktivně znovu a znovu zadávat. Google překladač umožňuje uchování překladů pomocí hvězdiček. Microsoft překladač disponuje toutéž funkcí, avšak místo hvězdiček používá připínáčky.

Jak si stojí proti sobě?

Po celá léta byl Google překladač tím nejpoužívanějším a mnozí byli přesvědčení, že i nejlepší dostupným překladačem. Na vrcholu se udržel hlavně díky neutuchajícím velkým updatům, pomocí kterých udržel krok s technologickou špičkou. Poslední dobou se však do popředí dostává i Microsoft se svým vlastním překladačem. Jeho tvůrci totiž dokázali zužitkovat velmi tvrdou vývojovou práci a prakticky se na Google dotáhli. Dnes jsou oba tyto překladače prakticky na srovnatelné úrovni.

Do kolika jazyků zvládnou překládat?

Více jazyků samozřejmě znamená výhodu a v tomto ohledu jednoznačně vede Google se svými 103 jazyky, oproti 54 řečem u Microsoftu. Jedním dechem však musíme dodat, že i když má Google větší počet překládaných jazyků, ne všechny mají stejnou úroveň podpory a kvality překladu. Pokud tedy srovnáme například francouzštinu s arabštinou, oběma se nedostává stejné kvality. Avšak stále je zde výhoda většího množství jazyků. Oproti tomu Microsoft se zaměřuje spíše na kvalitu než kvantitu. Všechny jeho překládané jazyky totiž disponují prakticky stejnou, nebo velmi podobnou podporou.

Shrnutí: Google překladač

Funkce překládání videí je opravdu ohromující, o tom není pochyb. Celkově disponuje mnohem větším počtem překládaných jazyků a může samozřejmě překládat i bez aplikace, díky čemuž patří mezi ty vůbec nejoblíbenější. Celé know-how je založeno na širokém množství velmi užitečných funkcí, které jsou opravdu úžasné. Například kreslení písmen, které se hodí zejména pro jazyky s jiným písmem, než je latinka.

Shrnutí: Microsoft překladači

Microsoft se převážně zaměřuje na překládání konverzace v reálném čase na rozdělené obrazovce. Velkou výhodou oproti Googlu je možnost propojení s chytrými hodinkami. Samozřejmě, že nedisponuje takovým množstvím jazyků, avšak obsahuje všechny důležité a poskytuje k nim plnou překladatelskou podporu.

Který z nich je tedy lepší?

Na poněkud jednoznačnou otázku ovšem bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Oba dělají svou práci více než skvěle a oba nabízejí velmi kvalitní překlady v mnoha světových jazycích. Microsoft stále vyvíjí obrovské úsilí, aby zlepšil svůj překladač a stal se populárnějším. Mnoho lidí možná z tohoto srovnání očekávalo jednoznačného vítěze a to Google, avšak musíme si všichni přiznat, že se mu Microsoft více než vyrovnal.

Bude tak záležet pouze na osobních preferencích, který z těchto výborných překladačů si vyberete na svou příští zahraniční cestu.