Naver Papago: Nejlepší překladač asijských jazyků?

Pro běžného českého uživatele neznámý, pro turisty a zasvěcené nepostradatelný nástroj. To je Naver Papago. Překladač, který exceluje zejména v asijských jazycích. V dnešním článku si představíme jeho funkce a ukážeme si i všechny dostupné možnosti.

Obsah

Omezené množství jazyků

Pokud bychom Naver Papago srovnali s Google Překladačem, „Papoušek“ by z tohoto porovnání nevyšel vůbec špatně. Co se ale jazyků týče, na tomto poli by výrazně ztrácel. To se ovšem dá jednoduše vysvětlit. Tato služba je provozována korejskou společností Naver, která chce svým překladačem zbořit bariéry mezi asijským a anglicky mluvícím světem.

V tuto chvíli podporuje 15 jazyků. Mezi nimi nalezneme světové jazyky jako je angličtina, španělština, francouzština ruština či němčina, v záři reflektorů se však nachází asijské jazyky. Nechybí mezi nimi

 • zjednodušená čínština,
 • tradiční čínština,
 • japonština,
 • korejština,
 • vietnamština,
 • thajština,
 • hindština.

Co umí online překladač?

Online služby Naver Papago nabízí skvělou možnost pro samouky, jak vylepšit svoji výslovnost a slovní zásobu. Překladač totiž nestojí pouze na moderní neuronové síti, ale také bohatém slovníku, jehož služeb hojně využívá i během překladů. Větu či text naleznete přeložený v pravém políčku. Pod ním se poté nachází návrhy dalších slov a vysvětlivky.

Studenty dozajista potěší možnost nechat si přeložený text přečíst, případně si vybrat jednu ze dvou variant překladu. Profesionální překladatelé pak mohou přispět k rozvoji této služby úpravou finálního překladu. Založíte-li si účet, můžete si také často používané fráze uložit mezi oblíbené.

Potěší také příjemné uživatelské rozhraní. Byl zvolen vhodný typ písma a skvělá kombinace barev. Ta ve spojení s minimalistickými ikonkami a přehledným rozmístěním jednotlivých prvků vytváří velmi dobrý dojem.

Lepší než Google Překladač?

I mobilní aplikaci musíme opravdu pochválit. Je dostupná pro Android i iOS a po vizuální stránce totiž vypadá velice dobře. A oproti webové aplikaci navíc nabízí i větší množství funkcí. Patří mezi ně:

Překlad obrázků

K použití této funkce budete muset nejprve povolit aplikaci přístup k fotoaparátu. Poté už jen stačí namířit fotoaparát na dané slovní spojení nebo větu, zmáčknout příslušné tlačítko a počkat na překlad.

Oproti Překladači Google, kde překlad probíhá v reálném čase, Papago vyžaduje pořízení fotografie. Má to ale své výhody. Na snímku můžete v klidu vybrat pasáž, kterou chcete přeložit, nebo stisknutím jednoho tlačítka provést analýzu a přeložit všechno na obrazovce.

Aplikace od Googlu je v tomto ohledu efektní, o možnost pohrát si ale rozhodně nepřijdete. Pokud totiž budete chtít vybrat určitou část textu, musíte ji označit způsobem podobným stírání losu. Jedná se tedy o další povedenou grafickou vložku, za kterou společnost Naver chválíme.

Další možnosti překladu obrázků

Hlasový překlad

Překlad hlasových souborů a řeči patří mezi povinnou výbavu moderních kapesních překladačů. A ani Naver Papago na tuto položku nezapomněl.

Rozpoznávání hlasu a jeho překlad jsme vyzkoušeli jak na vlastní kůži, tak s pomocí rozhovoru dvou rodilých mluvčích anglického jazyka. V prvním ani druhém případě nebylo rozpoznání jednotlivých slov 100%. A to znamená jediné – ani překlady nemohly být dokonalé.

Obecně však můžeme říct, že nešlo o žádnou katastrofu. V porovnání s Google Překladačem a dalšími velkými službami si Naver stojí více než dobře. Většinu slov dokázal rozpoznat spolehlivě a přesně je také přeložil. Jakmile se vloudila chybička v rozpoznání slova, zbořila se i věta v dalším jazyce.

Konverzace

Režim Konverzace je omezen pouze pro šest vybraných jazyků:

 • angličtina
 • korejština
 • zjednodušená čínština
 • japonština
 • španělština
 • francouzština

Obrazovka je rozdělena na dvě poloviny, přičemž každá z nich reprezentuje jeden jazyk. Po kliknutí na ikonku mikrofonu na dané polovině začne aplikace zaznamenávat váš hlas a v reálném čase jej překládat.

Jak jsme ale zmiňovali v části s hlasovým překladem, záznam hlasu není precizní. To by ale nemusel být takový problém, kdyby aplikace umožňovala zaznamenanou konverzaci ručně upravit. Rozhovor by sice trval déle, alespoň by však nedocházelo k řadě nevhodným situacím.

Offline překlad

Co by to bylo za mobilní překladač, kdyby chyběla možnost offline překladu? Ani tady Naver Papago neztrácí. Nabízí možnost stažení vybraných jazyků a jejich následného využití i bez připojení k internetu. V tuto chvíli je k dispozici anglický, korejský a japonský jazykový balíček.

Jednotlivé balíčky zaberou 10 MB volného místa. Nejedná se tedy o příliš velkou oběť. Mějte ovšem na paměti, že i se staženým jazykovým balíčkem nebude většina funkcí bez připojení k internetu dostupná. Dotkne se to

 • hlasového překladu,
 • konverzace,
 • překladu obrázků.

Papago Mini

Na závěr malá jednohubka. Jedná se o zajímavou funkci, která vám umožní používat Naver Papago při procházení internetu, hraní her či používání jiných aplikací. Papago budete mít po ruce v podobě malé ikonky v horním rohu. Kdykoliv budete potřebovat překlad, jednoduše na ni kliknete a využijete jeho služeb.

Závěr

Naver Papago je jednou z řady alternativ k Google Překladači. Pokud plánujete cestu do Japonska, Jižní Korei či Indie, přijde vám tento mobilní pomocník vhod. V českém prostředí jej ale s největší pravděpodobností nevyužijete. Pokud tedy nepatříte mezi studenty, kteří si touto cestou budou chtít zlepšit svoje dovednosti.