Sňatek roku! Wikipedie bude spolupracovat s Googlem na překladech.

Wikipedia spolupracuje s Googlem

Wikipedii použil alespoň jednou v životě prakticky každý uživatel internetu, avšak někteří tvrdě narazili na jazykovou bariéru. Nachází se zde mnoho užitečných informací, nicméně drtivá většina z nich je dostupná pouze v angličtině či jiných celosvětových jazycích. Může se tedy objevit problém, kdy si čtenář vyhledal potřebnou informaci na Wikipedii, naneštěstí ji však nerozumí – to by se mělo brzy změnit.

Jak to bude možné?

Do Wikipedie bude nyní implementován Google překladač jako bezplatný nástroj pro její uživatele. Editoři tak budou moci velmi jednoduše překládat obsah do mnoha jazyků, a to vše díky technologii Google a jeho překladači. Tato technologie poběží současně s již používaným open-source překladačem Apertium. Ten do dnešního dne přeložil přes 400 tisíc článků, což je vskutku úctyhodné číslo.

Překlady budou o mnoho kvalitnější

Nikdo samozřejmě nechce zpochybňovat kvalitu překladače Apertium, ale je nutné si přiznat, že překladač Google dosahuje naprostého vrcholu v této oblasti. Mnohými odborníky je dokonce považován za ten vůbec nejlepší online internetový překladatelský nástroj. Nejen díky neuronovým sítím, propracované gramatice a smysluplnosti, ale také díky velkému množství dostupných jazyků. Těch je ještě o 15 více, než nabízí jeho konkurent Apertium.

Články budou dostupné i v méně známých jazycích

Jak už bylo řečeno, devízou Google překladače je počet dostupných jazyků k překladu.

Objevují se mezi nimi nejen jak ty klasické a světoznámé, tak ty méně používané, ke kterým se řadí například jazyk zulu nebo hauština.

Pro vás jsou tyto jazyky možná neznámé, avšak například jazykem zulu mluví celosvětově asi 12 milionů lidí a samotná Wikipedie v něm obsahuje až tisíc odborných článků. Je tedy plně srovnatelný s naší mateřskou řečí.

Bude obsah nadále zdarma?

Někteří skeptici se obávají, že po započetí spolupráce s Google ztratí Wikipedie punc bezplatné internetové encyklopedie. To jsou však podle zástupců obou společností pouze plané obavy, protože taková situace určitě nenastane. Dostupný obsah bude nadále poskytovaný zdarma všem uživatelům. Dohoda s Google je navíc sjednaná pouze na jeden rok s výstupný klauzulí, která umožňuje vlastníkům Wikipedie její okamžité vypovězení v případě jakýchkoliv nesrovnalostí či problémů.

Touto cestou se obě společnosti snaží dostat znalosti a vzdělání k většímu počtu lidí, což je skutečně obdivuhodné. Otázkou pouze zůstává, jak bude spolupráce probíhat a jaké budou nakonec její výsledky.